یادداشت شماره 9

یادداشت شماره 9

يكشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)


آغاز جادو و ساحری

ابلیس، پس از تشکیل دیگربار جامعة انسانی فرزندان نوح(ع)بیکار ننشست. با پیچیده شدن مناسبات انسانی، پس از طوفان و شکسته شدن مرزهای امّت واحده، بر پیچیده شدن حیله‌های ابلیس و جنودش نیز افزوده شد.

▫️مستکبران برای غلبه بر مستضعفان و کشیدن آنان به زیر یوغ و مبتلا ساختن آنها به انواع کفر و شرک و نفاق، از این پس، جادو را در کار انسان‌ها وارد ساختند.

▫️سحر و جادو، کارآمدترین ابزار ابلیس برای رهزنی انسان‌ها و منحرف ساختن آنها از مسیر توحیدی بود؛ زیرا کاهنان جادو در تبعیّت از شیطان، به سلاحی مسلّح شده بودند که مقابله با آن برای انسان‌های معمولی و بیگانه با این علوم، ممکن نبود.

▫️ ضمن آنکه این مجال را فراهم می‌آورد تا انسان‌ها، مبتلای شبهه شده و حاصل عمل ساحران را به غلط، نشانة ارتباط حقیقی با فرشتگان وحی، قدّیسان و سرانجام خداوند متعال بشناسند و قدرت شیطانی ساحران دروغ‌زن را نشانی از قدرت الهی و آسمانی بپندارند.

▫️یکی از دلایل اینکه مردم در ابتدای امر، هر یک از انبیای الهی را منسوب به ساحری می‌ساختند، سابقة ذهنی آنان از عمل جادوگران و ساحران و مشابهت سحر و معجزه، در ایجاد شرایط ماوراء‌الطّبیعه و ارتباط با موجودات نادیدنی بود.

▫️سحر و جادو، قوی‌ترین ابزار نفوذ بر انسان و رهزنی عقل او در مقابل پرستش حقیقی و تعالیم انبیای عظام الهی بود که به ابلیس و جنودش مجال عمل داد تا انسان‌ها را از صراط مستقیم الهی دور و به آئین‌های شیطانی متمایل سازند.

▫️در ماجرای مقابلة حضرت موسی(ع) با جادوگران و ساحران فرعون، خداوند می‌فرماید:
«فَلَمَّا جاءَتْهُمْ آياتُنا مُبْصِرَةً قالُوا هذا سِحْرٌ مُبين؛
هنگامی‌که آیات روشنی‌بخش ما به سراغ آنها آمد، گفتند: این سحری آشکار است.»

▫️و در جایی دیگر، هنگامی‌که مشرکان و کافران به پیامبر اکرم(ص) نسبت ساحری می‌دادند. «قرآن» می‌فرماید:
«وَ قالَ الْكافِرُونَ هذا ساحِرٌ كَذَّاب؛
و کافران گفتند: این ساحر بسیار دروغگویی است.»

تجربة بلندمدّت اقوام مختلف در عموم فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها و مشاهدة گونه‌های مختلف ساحری، باعث بود تا مردم در ابتدای برخورد با پیامبران الهی و دیدن اعمال خارق‌العادّه و جذّاب، گمان برند که پیامبران الهی نیز همچون ساحران، برای جلب قلوب مردم و تصرّف در چشم آنان، از سحر و جادو کمک می‌گیرند.

▫️مردم، از طریق کاهنان معابد، شاهد گونه‌های مختلف ارتباط با موجودات نادیدنی و ماورائی و اعمال خارق‌العادّه و چشمگیر کاهنان ساحر بوده‌اند و از همین مسیر، طیّ هزاره‌ها کاهنان، ادیان غیر الهی و شیطانی بسیاری را فراروی مردم قرار داده و از آنها برای حفظ قدرت خود و حاکمان جور بهره‌ها برده بودند.

▫️ضمن آنکه در بسیاری موارد، تأثیر واقعی عمل ساحران را در مناسبات فردی و جمعی خود مشاهده کرده بودند. خداوند متعال در «سورة بقره»، به تأثیر این‌گونه سحرها اشاره می‌فرماید:

▫️«فَيَتَعَلَّمُونَ مِنْهُما ما يُفَرِّقُونَ بِهِ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ زَوْجِه؛
پس از آن دو [فرشته، هاروت و ماروت] مطالبی را می‌آموختند که بتوانند به وسیلة آنها، میان مرد و همسرش جدایی بیفکنند.»

▫️همراه ساختن معجزه با پیامبران که حکایت از قدرت، علم و دانایی خارق‌العادّه و ماورائی پیامبران الهی بود، خود دلیل آشکاری است در این‌باره که خداوند، برای مقابله با گونه‌های مختلف سحر ساحران و عمل شیاطین و در هم شکستن حیلة آنان، پیامبران خود را مسلّح به سلاح مؤثّر و واقعی معجزه کرده است.

▫️جادو و جنّ (اجنّة خبیث شیطانی) دو کارگزار و ابزار عمل شیطان بودند که کاهنان معابد و ساحران را در رهزنی مردم و کشاندن آنها به شرّ و بت‌پرستی یاری می‌دادند.

#سیاحت‌درغرب / #قبیله_لعنت۲

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی