آئین سنتی خطبه‌‌خوانی شب عاشورا در حرم رضوی برگزار شد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»آئین سنتی خطبه‌‌خوانی شب عاشورا در حرم رضوی برگزار شد

آئین سنتی خطبه‌‌خوانی شب عاشورا در حرم رضوی برگزار شد

سه شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

آئین سنتی خطبه‌خوانی طبق یک رسم دیرینه در شب عاشورای حسینی در بارگاه منور رضوی در حال برگزاری است.


مراسم خطبه‌‌خوانی شب عاشورا طبق یک سنت هر ساله در بارگاه منور رضوی در حال برگزاری است.

در این مراسم جمع کثیری از خدام و زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی حضور دارند و مراسم خطبه‌خوانی شب عاشورا را برگزار می‌کنند.

صحن انقلاب اسلامی حرم منور رضوی در حال حاضر مملو از حضور زائرانی است که در شب عاشورای حسینی گردهم آمده‌اند تا یکی از باشکوه‌ترین و بزرگترین مراسمات عزاداری حسینی را در بارگاه رضوی رقم بزنند.

حاضران در این مراسم پس از برپایی نماز مغرب و عشا اینک در بارگاه منور رضوی و در صحن انقلاب اسلامی گردهم آمده‌اند.

شبکه‌های مختلف سیمای ملی نیز در حال حاضر در حال پخش این مراسم هستند تا زائران و مجاورانی که توفیق حضور در بارگاه منور امام هشتم شیعیان را پیدا نکرده‌اند فیض لازم را از این برنامه ببرند.

خطبه‌خوانی، شمع گردانی خادمان علی ابن موسی الرضا علیه السلام و مرثیه‌سرایی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت و سخنرانی از مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی در این مراسم است.

به گزارش تسنیم، براساس این برنامه تولیت و خدام آستان قدس رضوی در حالیکه شمع‌های روشن در دست دارند، گرداگرد صحن انقلاب اسلامی حلقه می‌زنند و با مرثیه‌سرایی و عزاداری خطبه ویژه این شب را قرائت می‌کنند.

مراسم خطبه‌ خوانی آئینی سنتی است که بر اساس وقف نامه علیشاه، حاکم وقت خراسان در سال هزار و 160هجری قمری، همه‌ ساله در شب عاشورای حسینی و شب شهادت امام رضا علیه السلام برگزار می‌‌شود.

نوشتن نظر