رایزنی لاورنتیف با خاجی در تهران
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»رایزنی لاورنتیف با خاجی در تهران

رایزنی لاورنتیف با خاجی در تهران

سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه امروز (سه‌شنبه) با خاجی دستیار ارشد وزیر خارجه ایران دیدار و درباره آخرین تحولات سوریه به گفت‌وگو نشست.

«الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین رئیس جمهور روسیه در امور سوریه که به تهران سفر کرده بعدازظهر امروز ‌‌(سه‌شنبه) 18 تیر با «علی‌اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی در محل وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف درباره آخرین تحولات سوریه به رایزنی پرداختند.

«علی‌اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی دوشنبه 20 خرداد در رأس هیأتی به منظور انجام گفت‌وگوها با مقامات روسیه درباره آخرین تحولات سوریه و یمن سفری 2 روزه به مسکو داشت.

رایزنی لاورنتیف با خاجی در تهران

وی در این سفر با «سرگئی ورشنین» معاون وزیر خارجه و «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه دیدار کرده بود. در این دیدار طرفین ضمن ابراز پایبندی به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سوریه و با تاکید بر حل و فصل بحران سوریه از طریق گفت‌وگو و راه حل سیاسی، بر ضرورت مبارزه با تروریسم تا نابودی کامل این پدیده شوم و نقش محوری چارچوب آستانه در حل و فصل سیاسی بحران سوریه همچون گذشته تاکید کردند.

همچنین در این ملاقات، دو طرف ضرورت حل و فصل سیاسی بحران یمن با محوریت سازمان ملل متحد را خاطرنشان کردند.

خاجی همچنین در این سفر با «میخاییل بوگدانف» معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در خاورمیانه دیدار و دو طرف ضمن تبادل نظر در مورد یمن و فاجعه بار خواندن اوضاع انسانی در آن کشور، تاکید کردند که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و باید از طریق گفت‌وگو با مشارکت تمامی طرف‌های یمنی، حل و فصل شود.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و هیأت همراه یازدهم تیر ماه در سفر به دمشق با «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه و پس از آن با «بشار اسد»‌ رئیس جمهور سوریه دیدار کردند.

رایزنی لاورنتیف با خاجی در تهران

«الکساندر لاورنتیف» مذاکره کننده روس ششم اردیبهشت ماه اعلام کرد که دولت سوریه و گروه‌های مخالف مسلح و حامیان آنها می‌توانند طی ماه‌های آتی به توافقی درباره تشکیل کمیته قانون اساسی دست یابند. وی خرداد ماه نیز سفری به بغداد و پس از آن به بیروت داشت و با مقامات عراقی و لبنانی درباره اوضاع سوریه به گفت‌وگو پرداخت.د)

دوازدهمین دور مذاکرات روند آستانه پنجم و ششم اردیبهشت ماه در شهر نورسلطان پایتخت قزاقستان برگزار شد. در این مذاکرات مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) «علی‌اصغر خاجی» دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی، الکساندر لاورنتیف و «سدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه حضور داشتند.

علی‌اصغر خاجی سفیر پیشین ایران در پکن فروردین ماه و در پی تغییر و تحولات اخیر در معاونت‌های وزارت خارجه و انتصاب «حسین جابری‌انصاری» دستیار سابق وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی به عنوان معاون امور مجلس و ایرانیان به این سمت منصوب شد.

فارس

نوشتن نظر