تفریحی که در آن گناه نباشد حیات انگیز است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»تفریحی که در آن گناه نباشد حیات انگیز است

تفریحی که در آن گناه نباشد حیات انگیز است

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۴:۲۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یکی از مراجع تقلید گفت: تفریحی که در آن گناه نباشد، حیات انگیز است.

آیت الله جعفر سبحانی با اشاره به شیوه بیان قرآن اظهار کرد: خداوند معمولا هر جای قرآن که از اهل دوزخ سخن گفته است، احوال اهل بهشت را هم ذکر کرده است و از نعمت‌هایی که به اهل بهشت داده می‌شود، سخن به میان آورده است.

استاد برجسته حوزه با اشاره به ویژگی‌های اهل بهشت گفت: کسانی که اهل بهشت هستند، در آن جا شغل دارند و مراد از این شغل، حرفه نیست، بلکه مراد داشتن مشغولیت است که اهل بهشت را به خود مشغول کرده است، مانند کسی که سفرهای زیادی دارد و شغلش را سفر می‌گویند که اینجا مراد حرفه سفر رفتن نیست.

آیت الله سبحانی افراد کثیرالسفر را سه دسته دانست و افزود: اولین دسته رانندگان است و دسته ی دیگر افرادی هستند که شغلشان در سفر است و به طور مثال معلمی از شهری به شهر دیگر برای تدریس می‌رود، از این دسته است و سومین دسته افرادی هستند که به سبب یک پیشامد سفرهای مکرری دارند که نمونه از این مورد، اطرافیان یک بیمار هستند که برای درمان او به شهر دیگری می‌رودند.

استاد برجسته حوزه علمیه با اشاره به سخن گفتن اهل بهشت اظهار کرد: سخن گفتن اهل بهشت را با یکدیگر در بهشت از جمله ویژگی‌های آنان دانست و به سبب روز قیامت ترس و ناراحتی‌ها هنوز در میان اهل بهشت وجود دارد که با سخن گفتن با یکدیگر و تفریح کردن آن را از خود دور می‌کنند.

وی اضافه کرد: انسانی که خسته است، بهتر است مدتی کار خود را تعطیل کند و تفریح کند، چون مرتب کارکردن انسان را فرسوده می‌کند.

آیت الله سبحانی با اشاره به خاطره ای از امام خمینی در خصوص تفریح گفت: امام خمینی می‌فرمودند که در دوران جوانی هیچ پنج شنبه ای بر من نمی گذشت جز اینکه با دوستان برای تفریح به بیرون از قم می‌رفتیم.

وی ادامه داد: تفریحی که در آن گناه نباشد، برای طلبه‌ها حیات انگیز است.

اهل بهشت در آسودگی هستند


استاد برجسته حوزه همراه بودن همسران اهل بهشت را از نعمت‌های خداوند دانست و افزود: البته همسران مومن اهل بهشت با آنان همراه هستند و مراد از همسر در این جا می‌تواند همسر دنیوی یا فرشته باشد.

آیت الله سبحانی با اشاره به آسوده بودن اهل بهشت اظهار کرد: اهل بهشت زیر سایه درختان می‌نشیند و میوه‌ها و هر آنچه را که می‌خواهند، برایشان حاضر می‌شود.

استاد برجسته حوزه با اشاره به بالاترین نعمت خداوند به بهشتیان گفت: ندایی از آسمان می‌آید که خداوند به بهشتیان سلام می‌کند که برترین نعمت بهشت است.

آیت الله سبحانی شب 21 رمضان را از شب‌های بزرگ دانست و افزود: در اعمال شب 21 ماه رمضان دو رکعت نماز آمده است که جزئیاتش در مفاتیح الجنان است.

پیامبر و امیرالمومنین پدران امت هستند

استاد برجسته حوزه با اشاره به روایتی از امیرالمومنین اظهار کرد: امام علی در روزهای آخر عمر خود فرمودند که من در هنگام بیماری پیامبر بر ایشان وارد شدم و پیامبر حدیثی را به من فرمودند که سه دسته ملعون هستند. اولین دسته آنان عاق الوالدین هستند، گروه دیگر غلامانی هستند که از دست مولایشان می‌گریزند و دسته سوم کسانی که به کارگران ظلم می‌کنند.

آیت الله سبحانی حدیث پیامبر را دارای تفسیر دانست و افزود: پیامبر در ادامه حدیث فرمودند که من و تو ای علی پدران این امت هستیم که مراد از عاق الوالدین، نفرین ما است و مراد از غلامان، غلامان ظاهری نیست، بلکه من و تو مولای این امت هستیم.

وی اضافه کرد: مراد از کارگر، کارگر کارخانه نیست، بلکه کسانی هستند که برای این امت کار کرده باشند و هر کس حق اهل بیت را ندهد، ملعون است.

استد برجسته حوزه با اشاره به زندگی امیرالمومنین گفت: امام علی مظلوم قرن است و سرتاپای ایشان برای ما اسوه است.

جام نیوز

نوشتن نظر